Czym jest parafina i jakie są jej właściwości?
Wosk parafinowy jest powszechnym składnikiem używanym do produkcji wosku do świec, ale jest również stosowany w produktach kosmetycznych, takich jak kremy, płyny czy bazy. Mało kto wie, że jest to pochodna otrzymywana z destylacji ropy naftowej. Dlatego jest trujący podczas spalania i przez to bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.
Podczas spalania świecy parafinowej wydziela się szereg nawet substancji rakotwórczych. Wiele osób regularnie palących świece parafinowe skarży się na bóle głowy i gardła, podrażnienie oczu, trudności z koncentracją, a nawet krwawienia z nosa. Bardzo częste wdychanie palącego działania parafiny może zwiększać ryzyko raka, problemów neurologicznych i oddechowych.
Zapalenie świecy nie wytwarza tak wysokich temperatur, aby całkowicie spalić cząsteczki parafiny, więc powietrze, którym oddychamy, uwalnia rakotwórczy benzen i toluen, powodując zawroty głowy. To jednak nie koniec listy toksycznych chemikaliów, które są szkodliwe dla człowieka. Do produkcji tanich świec często używa się niskiej jakości esencji cytrynowej, tzw. oleju lnianego. Podczas spalania w powietrzu tworzy się formaldehyd wraz z ozonem. W słabo wentylowanych pomieszczeniach może szybko dostać się do płuc, tworząc efekt dymu papierosowego.
Popularność świec parafinowych na rynku wynika głównie z niskiej ceny materiałów, z których są wykonane. Ponadto parafina jest łatwo dostępna, dlatego wybiera ją tak wielu producentów świec. Twórców świec parafinowych uwodzi ich piękny zapach, ale ich długotrwałe palenie w zamkniętym pomieszczeniu może powodować osadzanie się szkodliwych substancji na naszych ścianach i co gorsza na naszych płucach. Jeśli palisz świecę parafinową dziennie, zwiększasz swoje szanse zachorowania na raka. Podczas gdy dorośli są bardziej odporni fizycznie, dym ze świec parafinowych jest naprawdę niebezpieczny dla małych dzieci i zwierząt domowych i pod żadnym pozorem nie powinien być zapalany przed nimi.
Co musisz wiedzieć o wosku sojowym?
Alternatywą dla parafiny może być wosk sojowy do świec, który z roku na rok zyskuje na popularności. Wiele się dziś mówi o środowisku i ekologii. Stąd pomysł na produkcję świec w 100% naturalnych, a zwłaszcza biodegradowalnych. Głównie z tego powodu świece sojowe są ekologiczne.
Wosk sojowy to naturalny produkt pozyskiwany z ziaren soi. Został odkryty w 1991 roku przez producenta świec sojowych, który szukał tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. Jego odkrycie otworzyło zupełnie nowy rodzaj świecy, która szybko znalazła swoich fanów. Te świece palą się dłużej i czyściej niż tradycyjne świece parafinowe. Po zbiorze ziarno jest dokładnie myte, a następnie należy je otworzyć i obłuskać. W kolejnym kroku rozrabia się je na płatki, z których spuszczany jest olej.
Wosk sojowy do świec – zalety
Dla tych, którzy nigdy nie mieli kontaktu z czystym woskiem sojowym, trochę więcej szczegółów. Sam wosk ma bardzo subtelny, prawie niewyczuwalny zapach i słodki aromat, dzięki czemu jest świetnym nośnikiem zapachu. Tak więc wosk sojowej do świec jest idealną bazą do tworzenia zachwycających kompozycji z olejkami eterycznymi lub pachnącymi. Co najlepsze, świece sojowe nie zawierają pestycydów, odżywek ani żadnych sztucznych substancji, które mogą osadzać się w naszych płucach podczas procesu spalania.
Oprócz aspektów estetycznych, zapachowych i ekologicznych ważny jest również czas palenia świecy. Okazuje się, że świece naturalnie zapachowe z wosku sojowego wytrzymują dwa razy dłużej niż świece parafinowe. Są więc doskonałą inwestycją, bo choć są nieco droższe, są znacznie wydajniejsze. Naturalne świece z wosku sojowego są bardziej skuteczne niż zwykłe świece parafinowe. Przy odpowiednim upieczeniu nie tworzą tuneli, dzięki czemu możemy wykorzystać ostatnią kroplę wosku. Są bezpieczniejsze ze względu na niższą temperaturę topnienia. Wosk sojowy można łatwo zmyć lub usunąć z powierzchni bez pozostawiania trwałej i tłustej plamy. Wystarczy trochę wody z mydłem. W tym celu dobrze sprawdzają się również mydła naturalne.
Jak prawidłowo palić świece sojowe?
Żywotność każdej świecy, w zależności od jej gramatury, wynosi około kilkudziesięciu godzin. Pierwsze wypalenie świecy jest najważniejsze i ma decydujący wpływ na jej dalsze właściwości użytkowe. Warto wiedzieć, jak zrobić to dobrze, aby cieszyć się wysokiej jakości dymem i zmaksymalizować wykorzystanie składników zapachowych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świecami, koniecznie zastosuj się do instrukcji palenia, aby nie zniechęcić się, jeśli coś pójdzie nie tak.
Kiedy po raz pierwszy zapalisz świecę sojową, pozwól woskowi stopić się aż do zewnętrznej krawędzi pojemnika. Całkowite stopienie wierzchniej warstwy gwarantuje równomierne spalanie i maksymalny zapach. Jeśli świeca sojowa pali się przez długi czas, czyli ponad 4 godziny, przegrzanie spowoduje szybsze spalanie oleju. Pamiętaj, aby przestać używać świecy, gdy na dnie słoika pozostanie 1 cm wosku. Zapobiegnie to możliwym uszkodzeniom cieplnym górnej części lub powierzchni samego pojemnika. Nie zostawiaj zapalonych świec bez nadzoru i trzymaj je z dala od dzieci i zwierząt. Zawsze umieszczaj świece na żaroodpornych podstawach i umieszczaj je na równej, stabilnej powierzchni. Wykonując aranżacje ze świec, świece powinny być rozstawione co najmniej 30 cm od siebie. Uważaj na oparzenia. Przechowuj święte relikwie w zakręcanych słoikach. Po zakończeniu spalania ostrożnie zdmuchnij knot. Sprawdź, czy knot się nie pali.
Wosk sojowy do kominków
Zapachowe woski sojowe do kominków stają się bardzo popularną alternatywą dla świec zapachowych. W porównaniu ze świecami zapachowymi, woski zapachowe mają niewątpliwie tę zaletę, że są mniejsze i bardziej ekonomiczne. Możesz więc łatwo przetestować dany zapach, aby sprawdzić, czy działa dla Ciebie. Woski zapachowe cieszą się coraz większą popularnością, wystarczy dobry kominek, ulubiony wosk zapachowy i podgrzewacze, taki zestaw to sekret udanego wieczoru.
Jak używać wosków sojowych do kominków?
Do użycia pachnącego wosku trzeba być odpowiednio przygotowanym. Na początek warto mieć kominek do aromaterapii. Działa to dzięki temu, że substancja umieszczona w górnej misce uwalnia swój aromat po podgrzaniu. Ogrzewanie można wykonać za pomocą małej bezzapachowej świecy typu t-lamp na dole. Po podgrzaniu w kominku zapach ulatnia się z wosku, aż do całkowitego zniknięcia. Aby łatwo usunąć zużyty wosk z kominka, pozwól mu ostygnąć. Wystarczy zimny wosk, aby lekko podważyć wykałaczką lub zapałką i delikatnie wyjąć go z misy kominka. Włożenie schłodzonego kominka do lodówki na 15 minut ułatwia usuwanie wosku. Istnieją również kominki elektryczne do aromaterapii, zasilane bateriami. To rada dla tych, którzy nie chcą zostawiać otwartego ognia w pomieszczeniach.
Kominki aromatyczne to zazwyczaj naczynia ceramiczne. Jest dostępny w różnych wzorach i kolorach. Czasami można spotkać również kominki wykonane z materiałów innych niż ceramika. Duży wybór w sklepie gwarantuje dobór kominka o odpowiednim kształcie, który oprócz swojej funkcji ozdobi wnętrze, a nawet nada mu niepowtarzalnego klimatu.
[…] że to produkt naturalny, wegański i nietoksyczny. Jest on więc lepszym rozwiązaniem, aniżeli woski parafinowe. Co ważne, wosk sojowy jest w pełni bezpieczny zarówno dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak i […]