Wosk sojowy to chętnie wykorzystywany surowiec do produkcji naturalnych świec zapachowych. Jego zaletą jest to, że to produkt naturalny, wegański i nietoksyczny. Jest on więc lepszym rozwiązaniem, aniżeli woski parafinowe. Co ważne, wosk sojowy jest w pełni bezpieczny zarówno dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak i przyjazny dla środowiska. Ponadto, świece z niego wykonane palą się nawet o połowę dłużej od tych powstałych na bazie wosku parafinowego.
Czym jest wosk sojowy?
Wosk sojowy do świec jest to w pełni naturalny produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Może być stosowany do produkcji świec do aromaterapii, ale także tych wykorzystywanych w masażu. Co ważne, świece sojowe są to wyroby ekologiczne, gdyż w ich powstawaniu nie są stosowane zaawansowane procesy chemiczne. Wosk sojowy to produkt roślinny uzyskiwany z ziaren. Dzięki prostej produkcji, w której sięga się po całkowicie naturalne składniki, jest on w pełni bezpieczny dla alergików czy kobiet w ciąży. Po za tym jest on biodegradowalny, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy tyle mówi się o tym, jak ważna jest ochrona środowiska. Bardzo szybko ulega rozłożeniu, a w trakcie tego procesu nie generują się żadne substancje szkodliwie dla zdrowia ludzi czy środowiska naturalnego. W przypadku innych świec występuje problem zawartości w ich składzie benzyny czy węgla, który stanowi zagrożenia dla zdrowia. W przypadku świec sojowych nie ma takiego zagrożenia, gdyż w trakcie spalanie produkt ten wydziela śladowe ilości tych substancji. Co ważne, wosk sojowy do świec dostępny jest w kilku rodzajach w zależności od zastosowania. Woski dzieli się na:
- miękkie- wykorzystywane do zalewania wszelakiej maści form, przeważnie używane w produkcji świec. Taki produkt odznacza się świetną przyczepnością i gładką powierzchnią, która pojawia się po jego zakrzepnięciu,
- twarde- stosowane zwłaszcza do tworzenia świec filarowych i wotywnych, charakteryzuje się aksamitną powierzchną, która łatwo poddaje się obróbce.
Wosk sojowy- jak powstaje?
Wosk sojowy jest to jeden z produktów ubocznych uprawy ziaren soi. Jest to produkt całkowicie naturalny, jednak o jego ekologi świadczy sposób uprawy na danej plantacji. Nie wszystkie te miejsca mają odpowiednie certyfikaty NON GMO. Wosk sojowy uzyskiwany jest w procesie rozgniatania ziaren, które w kolejnym kroku są wyciskane, po czym olej jest poddany utwardzaniu. Na skutek działania wysokich temperatur uzyskuje on postać płynną, która odznacza się właściwościami leczniczymi, przez co wosk sojowy może być stosowany jako olejek do masażu.
Wosk sojowy- jakie ma zastosowanie?
Wosk sojowy to doskonały produkt, który niesie ze sobą wiele korzyści. Proces jego wytwarzania nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, jest ekologiczny, cudownie pachnie i niewiele kosztuje. To wszystko sprawa, że znalazł on zastosowanie w produkcji świec oraz w masażu. Granulat z utwardzonego oleju sojowego można połączyć z naturalnymi olejkami eterycznymi, aby uzyskać nawilżający i relaksujący olejek do masażu. Wosk sojowy jest często wykorzystywany w wielu salonach odnowy biologicznej i masażu. Taki produkt można również przygotować samodzielnie w domu. Wosk sojowy do świec w połączeniu z olejkami eterycznymi czy też pozostałymi substancjami zapachowymi pozwala na stworzenie świeczek o dowolnym zapachu. Przeważnie jednak w sprzedaży znajdują się produkty w pełni naturalne, bez sztucznych dodatków. A więc soja, z której uzyskano wosk, pochodzi z kontrolowanej uprawy, natomiast jej knot wykonany jest ze 100-procentowej bawełny. Jest to świetna propozycja dla osób troszczących się o środowiska, jak i dbających o swoje zdrowie, oraz swoich najbliższych. Świece sojowe pod wieloma względami przewyższają te z wosku pszczelego czy też produkty parafinowe.
Jakie są zalety wosku sojowego?
Wosk sojowy jest doskonałą alternatywą dla parafiny. Ma on wiele zalet, które z pewnością warto poznać.
Niska temperatura topnienia
Wosk sojowy topi się w dosyć niskiej temperaturze, która wynosi ok. 45-50 stopni Celsjusza, a więc o 10-15 niższej aniżeli w przypadku klasycznej parafiny wykorzystywanej często w świecach. Właśnie ta właściwość sprawia, że jest on chętnie używany do masażu. Ponadto, niska temperatura topienia nie jest też bez znaczenia dla produkcji świec. Produkty wykonane z wosku sojowego są zalewane w naczyniach, takich jak puszki czy słoiki. Dzięki niskiej temperaturze topnienia, świece o wiele lepiej wydobywają aromaty. Nie są one spalane, a wydobywają się do powietrza. Co ważne, świeca sojowa w trakcie palenia topi całą swoją powierzchnię. Zaletą wosku sojowego jest także to, że bez problemu można go usunąć z różnych powietrza. Nie trzeba więc obawiać się tego, że dana rzecz zniszczy się przez zabrudzenie woskiem i będzie do wyrzucenia. Wosk można z łatwością zmyć, a wystarczy do tego jedynie woda z niewielką ilością mydła.
Brak szkodliwych substancji
Ogromną zaletą wosku sojowego jest także jego naturalność, a więc brak szkodliwych substancji. Wosk pali się na „czysto”, a więc nie kopci się ani nie pozostawia po sobie sadzy. W przypadku wosku parafinowego użytkownicy mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak toluen czy benzen. Są to pochodne ropy naftowej, które parafina uwalnia w trakcie spalania. Pod względem bezpieczeństwa widać więc znaczną przewagę, jaką ma wosk sojowy do świec. Opary benzeny są silnie toksyczne, a przy tym rakotwórcze. Palenie świec parafinowych może skutkować uciążliwymi zawrotami i bólami głowy. Są one pierwszymi symptomami zatrucia benzenem. W trakcie kilkugodzinowego palenia świecy nie przyjmuje się go w sporej dawce, aczkolwiek w przypadku częstego używania świec parafinowych i palenia ich po kilka godzin dziennie, organizm jest stopniowo zatruwany. Toluen jest to kolejny związek, do którego uwolnienia dochodzi w trakcie spalania parafiny. Doprowadza on do uczucia senności, zawrotów głowy, jak i działa szkodliwie na płuca człowieka. Nie jest on polecany zwłaszcza kobietom w ciąży, jak i dzieciom, gdyż zmniejsza zdolność uczenia się. Podczas spalania się wosku sojowego emitowane jest kilkukrotnie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Z wosku sojowego można więc korzystać bez wyrzutów sumienia, że szkodzi się środowisku. Tego rodzaju świece mogą być więc często zapalane, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia czy środowiska.
Zapach świecy sojowej i długość palenia
Wosk sojowy jest znakomitym nośnikiem zapachów. Wyroby z niego doskonale uwalniają aromaty do powietrza, a te unoszą się w domu przez bardzo długi czas. Cudownym zapachem można więc cieszyć się nawet kilka godzin po zgaszeniu świeczki. Co ważne, świeca z wosku sojowego pali się nawet dwukrotnie dłużej od tej z wosku parafinowego, a więc jest ona wydajniejszym rozwiązaniem.
Wosk sojowy a parafina- różnice
Produkty wykonane z parafiny są pod wieloma względami gorsze od tych z naturalnego wosku sojowego. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na skład obu produktów, jak i proces ich uzyskiwania. Parafina jest to przeważnie substancja uboczna procesu rafinacji ropy naftowej. Jak wiadomo, jest to proces bardzo kosztowny. Jest ona otrzymywana również ze smoły węgla, torfy czy też produkowana w sposób syntetyczny. W przeciwieństwie do niej, świece z wosku sojowego są w pełni naturalne, a więc do ich wytworzenia sięga się tylko po surowce organiczne. Z uwagi na to, są one bezpieczne dla środowiska, co ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. W pełni ekologiczne sojowe świece zapachowe zawierają w składzie naturalne olejki eteryczne, które także są pochodzenia organicznego.
Dlaczego warto wybrać właśnie naturalne świece sojowe?
Powodów jest mnóstwa, zaczynając od ich doskonałym właściwości, wysoką wydajność, bezpieczeństwo czy cudowny zapach. Decydując się na takie produkty, nie trzeba martwić się o swoje zdrowie, czy też zdrowie innych osób przebywających w danym pomieszczeniu. Ze świec można korzystać w towarzystwie dzieci, zwierząt, a nawet osób z astmą czy alergią. Wosk sojowy do świec wypala się do końca, a więc żadna jego ilość się nie marnuje. Świece sojowe są polecane wszystkim osobom, które cenią sobie naturalne i ekologiczne produkty. Wybierając je, można też cieszyć się pięknym zapachem i to przed dłuższy czas.